Wybór pierścionka zaręczynowego to niełatwa sprawa i bynajmniej nie cena stanowi w tym przypadku najważniejszy problem. Bodaj każdy mężczyzna mający dokonać tego typu zakupu, musi podjąć decyzję dotyczącą rodzaju pierścionka kierując się nie tyle własnym gustem, to naturalnie też w jakimś stopniu należy uwzględnić, co upodobaniami, oczekiwaniami, a nawet osobowością przyszłej narzeczonej. Jeśli zatem wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, nie sposób nie zauważyć, jak ciężka to może być decyzja.

Tradycyjnie pierścionek zaręczynowy wyglądał mniej więcej tak samo, był to wyrób ze złota z jednym lub kilkoma brylantami, a jedyne różnice dotyczyły jego wielkości i okazałości, ewentualnie rodzaju szlifu czy kształtu obrączki.

z19Dzisiaj zwyczajowe pierścionki z brylantem wypierane są przez inne, bardziej dowolne formy i nawet w tak zwanych wyższych sferach dopuszczalne są inne niż brylant kamienie. Najlepszym tego przykładem jest piękny pierścionek z szafirem ofiarowany księżnej Kate przez księcia Williama. Obok szafirów, szmaragdów i bardzo modnych ostatnio topazów, ważną pozycję w ślubnej biżuterii zajmują rubiny.

Ten wspaniały kamień szlachetny był niegdyś bardziej ceniony niż diament, a ponieważ jest symbolem siły i witalności, dodaje ponoć wiary w siebie i sprzyja realizacji wielkich celów, był chętnie noszony przez wielkich władców. Charakterystyczna czerwona barwa kojarząca się z wewnętrznym ogniem i dynamizmem i mająca wpływ na nazwę kamienia (ruber to po łacinie czerwony), jest wynikiem zawartych w nim domieszek chromu.

Najbardziej cenione są rubiny o głęboko nasyconym czerwonym kolorze z niebieskim odcieniem, o barwie gołębiej krwi, ale barwa może się wahać od jasnoczerwonej czy nawet różowej do bardzo ciemnej, fioletowo czy brązowo czerwonej, o różnym rozkładzie odcieni. Wybór pierścionka zaręczynowego z rubinem będzie najbardziej trafny w odniesieniu do kobiety silnej i namiętnej, energicznej i optymistycznej, ale również takiej, która lubi czerwień i pokrewne ciepłe kolory. Równie dobrze jednak ofiarowanie pierścionka z rubinem może symbolizować gorące i namiętne uczucie ofiarodawcy.