Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych i półszlachetnych są znane i wykorzystywane  od tysięcy lat. Stosowali je już starożytni Babilończycy, Rzymianie, Grecy i Egipcjanie. Litoterapia, czyli metoda leczenia kamieniami, używana jest do dzisiaj w tradycyjnej medycynie chińskiej i w indyjskiej – słynnej ajurwedzie.

5Kamienie szlachetne to nie tylko piękna biżuteria, większość z nich posiada również moc leczenia rozmaitych schorzeń oraz korzystnego wpływu na ludzką psychikę poprzez dodanie energii czy poprawę nastroju. O ile o terapeutycznych cechach na przykład bursztynu słyszeli zapewne wszyscy, o tyle rzadko kto wie o podobnej mocy rubinu, kamienia niegdyś bardziej cenionego niż brylant. Ten minerał zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej czerwonej barwie, w języku łacińskim ruber, którą nadają mu domieszki chromu. Najrzadsze, a zarazem najbardziej cenne są rubiny o głęboko nasyconym czerwonym kolorze z niebieskim odcieniem, o których mówi się, że mają barwę gołębiej krwi. W niektórych okazach spotyka się wrośnięte igiełki rutylu tworzące kształt sześcioramiennej gwiazdy, stąd określenie rubin gwiaździsty. Te najpiękniejsze odmiany pochodzą głównie z Birmy. Rubiny wydobywa się też w Tajlandii, Kambodży, Sri Lance, Afganistanie i Pakistanie, Australii i USA, Finlandii i Norwegii.

Według tradycji rubin jest symbolem dynamizmu, siły i stanowczości, gdyż podobno dodaje energii i sił witalnych, umacnia optymizm i wiarę w siebie, sprzyja realizacji wielkich celów i szybkiemu podejmowaniu decyzji. Jest zatem idealnym kamieniem dla liderów, nic dziwnego, że zajmował zawsze główne miejsce wśród klejnotów koronnych władców azjatyckich i był przedmiotem ich podziwu i pożądania. Zanim wynaleziono techniki szlifierskie pozwalające na wydobycie całego piękna surowego diamentu, to właśnie rubin był najważniejszym i najbardziej cenionym kamieniem szlachetnym, a jego czerwona barwa była synonimem miłości, pełni życia i szczęścia. Rubin to krew i wewnętrzny ogień, pasja i moc, potęga i dynamizm. Nic dziwnego, że zwykło mu się przypisywać pozytywny wpływ na krążenie i oczyszczenie krwi, wzmocnienie serca, pobudzenie energii życiowej.

Szczególne właściwości ma też rubin z fuchsytem, nazywanym kamieniem uzdrowicieli, gdyż był przez wieki wykorzystywany do poszukiwania źródeł zakłócenia naturalnej harmonii organizmu w postaci choroby. Takie podejście jest dzisiaj bardzo cenione przez część środowiska medycznego, jako holistyczna wizja człowieka i procesu jego zdrowienia. Fuchsyt wzmacnia działanie innych minerałów, dlatego też jest chętnie używany przez zielarzy czy terapeutów uprawiających litoterapię. Rubin w tym połączeniu korzystnie oddziałuje nie tylko na serce i krążenie, ale także niweluje problemy z kręgosłupem, wzmacnia układ odpornościowy, łagodzi objawy reumatyzmu, wykazuje działanie przeciwzapalne. Oprócz tego, analogicznie jak rubin w czystej postaci, podtrzymuje na duchu, dodaje sił fizycznych i psychicznych, potęguje wiarę we własne siły, wzmacnia energię i optymizm, wpływa na dobry nastrój i spokojny sen.